تبلیغات
ســـفــیــران اردهال - بی نظیرترین فرمانده تاریخ انقلاب + تصویرسازی و ویدئو
 
درباره وبلاگ
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
ســـفــیــران اردهال
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

بی نظیرترین فرمانده تاریخ انقلاب + تصویرسازی و ویدئو
پرونده ترور - صیاد دلها

بی نظیرترین فرمانده تاریخ انقلاب + تصویرسازی و ویدئو

زندگی نامه سپهبد شهید صیاد شیرازی چنان سرشار از رشد و تعالی و پیشرفت نظامی و معنوی است که نمی توان با یک یا چند مطلب به آن پرداخت. در این مطلب سعی کرده ایم گوشه ای از این زندگانی الهی و شکوه نظامی را در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهیم.

اصالت خانواده و ولادت شهید صیاد شیرازی:

 اصالت شهید صیاد شیرازی به عشایر غیور خطه ی فارس بازمیگردد، پدر ایشان سالها پیش از تولد ایشان به خراسان کوچ کردند و ساکن درگز شدند و صیاد شیرازی در سال 1323 متولد شد.

در این ویدئو شهید صیاد صیاد شیرازی گوشه ای از زندگی نامه شان را بیان می کنند:

........
 

 
ماجرای جالب ازدواج شهید صیاد شیرازی به نقل از همسرمکرمه ایشان
 
شهید صیاد شیرازی در سن 25 سالکی زمانیکه افسرجوانی بودند به خواستگاری دخترعمو مکرمه خویش رفتند. همسرگرامی ایشان در این باره می فرمایند: 
 عمویم برای این که سختی زندگی با یک فرد نظامی را به من تذکر بدهند، گفت:«زندگی با یک سرباز سخته. آن هم فردی مثل علی که زندگی ساده ای داره.»
اما برای پدرم، پاکی و نجابت داماد آینده اش مهم بود نه تأمین رفاه من؛ همان چیزی که در وجود علی بود، و همین هم بود که پدرم از بین همه ی خواستگارها با علی بیشتر موافق بود.
علاوه بر این ها، تقوایی در وجود علی بود که تشخیص آن برای دخترها به سادگی امکان پذیر بود؛ آخر او، به هیچ دختری نگاه نمی کرد. این تقوا و پاکی و نجابت را در آن دوران- که واقعاً گوهر کمیابی بود- پدرم نیز به خوبی در جای جای زندگی پسر برادرش دیده بود. 
 
از همان روزی که به قول معروف«بله» را گفتم، احساس کردم وارد مرحله ی جدیدی از زندگی می شوم که رشد معنوی، اخلاص و ایمان، حرف اول را می زند. هر چه از ازدواج مان می گذشت، این حقیقت برایم روشن و روشن تر می شد و با پیروزی انقلاب، به اوج خود رسید. نماز شب اش ترک نمی شد، هر روز صبح دعای عهد می خواند و آرزوی بزرگش این بود که سرباز امام زمان(عج) باشد.
 
حضرت امام خمینی(ره) دستورات ده گانه ای را برای خودسازی داده بودند که روزه ی دوشنبه و پنجشنبه یکی از آن ها بود و علی تا آخرین روز حیات پر برکت اش مقید به انجام آن بود. معتقد بود اگر وضو گرفتی و نماز حاجت نخواندی، به خودت جفا کردی. به بچه ها توصیه می کرد هر کاری را که با وضو انجام دهید، برای رضای خداوند است و هر بار که با تجدید وضو می کرد، می گفت «این وضوی تازه، نماز خواندن داره».
 
از این شهید بزرگوار دو یادگار به جا مانده است. آقای مهدی صیاد شیرازی و خانم مریم صیاد شیرازی. مهدی صیاد شیرازی كه تمام وقت خودش را در راه شناساندن ارزش های دفاع مقدس و راه پدر وقف می‌كند. ایشان  متولد 1360 و دانشجوی كارشناسی ارشد روابط بین الملل بودند و هم اکنون در پژوهشگاه دفاع مقدس ، گروه علمی شهید صیاد شیرازی مشغول به فعالیت انقلابی هستند. 
 
 
تحصیلات دانشگاهی و رشد بی نظیر نظامی
 
شهید صیاد شیرازی پله های رشد و ترقی تحصیلی و نظامی را به سرعت پشت سرگذاشت، پله هایی که نتیجه ای جز شهادت را برای آن نمی توان متصور شد.
 • ایشان با پایان تحصیلات ابتدایی و دبیرستان وارد دانشكده افسری و در سال 1346 موفق به اخذ دانشنامه لیسانس از آن دانشكده شد. 
 • چندین سال فعالیت در بخشهای مختلف ارتش بویژه در غرب كشور و در سازماندهی و فعالیت نیروهای انقلابی در ارتش
 • صیاد دلها پس طی دوره تخصصی توپخانه در آمریكا با درجه ستوان‏یكم و سمت استادی، در مركز آموزش توپخانه اصفهان به تدریس و سازماندهی نظامیان انقلابی پرداخت 
 • پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در برپایی غائله كردستان، می توان به تهیه طرح های عملیاتی و تشکیل ستاد عملیات مشترک سپاه و ارتش كه منجر به شكستن حصر شهرهای سنندج و پادگان های مریوان، بانه و سقز با 21 روز مقاومت شد، اشاره كرد. پس از تحقق و اجرای موفق این طرحها، شهید صیادشیرازی، با دو درجه ارتقاء ، با درجه سرهنگ تمامی به فرماندهی عملیات غرب كشور منصوب شد. 

 • وی در آخرین ماه های ریاست جمهوری بنی صدر به دلیل برخورداری از روحیه انقلابی و مقابله با خیانت های او از سمت مذكور عزل گردید و پس از آن تا عزل بنی صدر و فرار مفتضحانه او به فرانسه به دعوت شهید كلاهدوز در ستاد مركزی سپاه پاسداران به خدمت پرداخت. 
 • شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی پس از خلع بنی صدر، برای پایان دادن به ناهماهنگی ارتش و سپاه در آن دوران، قرارگاه مشترك عملیاتی سپاه و ارتش را راه اندازی كرد و به عنوان فرمانده ارشد در آن قرارگاه مشغول به فعالیت شد. 
 • در مهر ماه سال 1360 به پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع از سوی امام خمینی(ره) به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی منصوب شد. در این منصب فرماندهی نیروهای ارتش اسلام در عملیات‏های پیروزمند ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس را بر عهده داشت. 
 • عملیاتی كه سرنوشت جبهه ‏های اسلام علیه كفر را به پیروزی رقم زد و مسیر و روند جنگ تحمیلی را در مسیر پیروزی ارتش اسلام قرار داد. ایشان در 23 تیرماه 136 طی حكمی از سوی حضرت امام خمینی(ره) به عضویت‏شورای عالی دفاع منصوب شد. 
 • در متن حكم حضرت امام خطاب به آن بزرگ‏مرد چنین آمده است: « برای فعال كردن هرچه بیشتر و بهتر قوای مسلح كشور ضرورت دارد از تجربه اشخاصی كه در متن مسایل جنگ بوده‏اند، استفاده هر چه بیشتر بشود، بدین سبب سركار سرهنگ صیادشیرازی و وزیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تا پایان جنگ به عضویت‏شورای عالی دفاع منصوب می‏نمایم.»
 
 
 • به دنبال مسئولیت خطیر شهید صیاد شیرازی در شورای عالی دفاع، با درخواست رئیس شورای عالی دفاع و موافقت حضرت امام‏خمینی(ره) در مردادماه سال 1365، مسئولیت فرماندهی نیروی زمینی ارتش به برادر دیگری واگذار گردید. حضرت امام(ره) در حكم فرمانده جدید نیروی زمینی ارتش پیرامون خدمات آن شهید سرافراز چنین فرمودند: 
«با تقدیر از زحمت‏های طاقت فرسای سركار سرهنگ صیادشیرازی كه با تعهدكامل به اسلام و جمهوری اسلامی در طول دفاع مقدّس از هیچ‏گونه خدمتی به كشور اسلامی خودداری نكرده و امید است در آینده نیز در هر مقامی باشد، موفق به ادامه خدمت‏های ارزنده خود شود.»
 • سپس در 18 اردیبهشت 1366 به همراه تعدادی دیگر از فرماندهان ارتش با پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع و موافقت امام خمینی(ره) به درجه سرتیپی ارتقای مقام یافت. 
 • آن شهید والا مقام در مهرماه سال 1368 به درخواست رئیس ستاد فرماندهی كل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم‏ رهبری و فرماندهی كل‏قوا به سمت معاونت‏بازرسی ستاد فرماندهی كل نیروهای مسلح منصوب شد.

به منظور دریافت تصویر با اندازه و کیفیت بالا روی آن کلیک نمایید.

 • امیر شجاع سپاه اسلام در شهریورماه سال 1372 با حكم فرماندهی معظم كل قوا به سمت جانشین رئیس ستاد كل نیروهای مسلح منصوب گشت.
 • تیمسار سرتیپ صیاد شیرازی در 16 فروردین 1378 همزمان با عید خجسته غدیر با حكم مقام معظم فرماندهی كل قوا به درجه سرلشگری نایل آمد.
 •  

خاطره ای تکان دهنده از زبان شهید صیاد شیرازی:

 
سخنان غرورآفرین صیاد شیرازی پس از عملیات فتح المبین
 
وی بعد از دوران ریاست جمهوری بنی صدر و عزل او، به پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع از سوی امام خمینی(ره) به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی منصوب شد. در این منصب فرماندهی نیروهای ارتش اسلام در عملیات‏های پیروزمند ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس را بر عهده داشت.یاد فاتح بزرگ فتح المبین و بیت المقدس فراموش ناشدنی است. چرا كه فتح المبین و بیت المقدس از یاد نرفتنی است. 
در این ویدئو سخنان غرورآفرین صیاد شیرازی پس از عملیات فتح المبین را به سمع و بصر شما می رسانیم:
 
هفت کار بزرگ شهید صیاد شیرازی

همرزم قدیمی شهید صیاد شیرازی، امیر سرتیپ سید حسام‌هاشمی‌ از بین حماسه های بسیار ایشان به هفت کار بزرگ ایشان اشاره کرده اند:

 1. ایشان مبتکر طرح انسداد مرزهای ایران بود؛ در فروردین ماه سال 59 طرح انسداد مرزهای ایران را مطرح می‌کند و طرح اجرایی می‌شود.
 2.  آزاد سازی کردستان ایران؛ در سال 59 همزمان با طرح انسداد مرزها. 
 3. آموزش نظامی‌به نیروهای سپاهی .
 4. ایشان مبتکر ایجاد بسیج مردمی؛ در سال 58 در بدو ورود ناوهای آمریکایی  خلیج فارس بود و از کمک سروان عطا الله صالحی که امروز فرمانده ارتش جمهوری اسلامی‌ایران است، استفاده کرد.
 5.  طرح ابتکاری کربلا و آموزش نظامی‌به بسیجیان؛ بعد از عملیات طریق القدس در این طرح 20 پادگان ارتش در ابتدای سال 60 آماده پذیرش بسیجیان و آموزشهای نیروهای داوطلب مردمی‌شدند.
 6. ترمیم و بازسازی نیروهای مسلح؛ بعد از دفاع مقدس.
 7. تشکیل هیات معارف جنگ؛ به منظور اینکه فرماندهی و نحوه فرماندهی عملیات‌ها در دوران دفاع مقدس به فراموشی سپرده نشود و تجربیات جنگ به دانشجویان دانشگاه افسری منتقل شود.
 
شهادت:
 
همسر مکرمه شهید صیاد شیرازی نقل می کنند: همیشه می گفت: «دعا کن من شهید بشم». و من می گفتم: ان شاءالله، اما بعد از 120 سال؛ باید پسرها را داماد کنی؛ حالا حالاها کار داریم.
خواب دیده بود یکی از دوستان شهیدش آمده و او را با خود برده است. از شبی که این خواب را دیده بود تا آن روز صبح که آرام و راحت روی صندلی ماشین نشسته بود، کمتر از یک ماه فاصله نشد که به آرزوی دیرینه اش رسید.
 
در صبح روز 21 فروردین 78، فاتح بزرگ فتح ‏المبین و بیت ‏المقدس، مانده‏های زخم خورده مرصاد، در حالی که 22 ترکش به یادگار از جنگ، در بدن خویش داشت، آماج تیرهای كینه خود قرار دادند و قامت استوار امیر ارتش اسلام را به خاك افكندند. 
روح بلند و سرفرازش در آسمان‏ها پركشید و به آرزوی دیرینه خویش كه همانا شهادت در راه معبود و وصال معشوق بود نائل گشت.
 
 
وصیتنامه شهید صیاد شیرازی:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین و سلم.
انالله و انا الیه راجعون
 
هذا ما وعدنا الله و رسوله و صدق الله و رسوله. اللهم زدنا ایماناً و ارحمنا. اشهد ان لااله الا الله وحده لا شریك له و أن محمّداً عبده و رسوله ارسله بالهدی و دین الحق و ان الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهرا، سیدة نساء العالمین و أن علیاً أمیرالمؤمنین  و الحسن و الحسین و علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الحجة القائم المنتظر صلواة الله و سلامه علیهم ائمتی و سادتی و موالی بهم اتولی و من اعدائهم اتبرء و أن الموت و النشور حق و الساعة آتیة لا ریب فیها و أن الجنة و النار حق.اللهم أدخلنا جنتك برحمتك و جنّبنا و احفظنا من عذابك بلطفك و احسانك یا لطیفاً بعباده یا أرحم الراحمین
 
خداوندا این تو هستی که قلبم را مالامال از عشق به راهت ، اسلامت ، نظامت و ولایتت قرار دادی ،‌خدایا تو میدانی که همواره آماده بوده‌ام آنچه را که تو خود بمن دادی در راه عشقی که براهت دارم نثار کنم . اگر جز این نبودم آنهم خواست تو بود .
پروردگارا رفتن در دست توست ، من نمی دانم چه موقع خواهم رفت ولی میدانم که از تو باید بخواهم مرا در رکاب امام زمانم قرار بدهی و آن قدر با دشمنان قسم خورده دینت بجنگم تا به فیض شهادت برسم .
 از پدر و مادرم که حق  بزرگی بر گردنم دارند می‌خواهم مرا ببخشند من نیز همواره برایشان دعا کرده‌ام که عاقبتشان بخیر باشد . از همسر گرامی و فداکار و فرزندانم می‌خواهم که مرا ببخشند که کمتر توانسته‌ام به آنها برسم و بیشتر می‌خواهم وقف راهی باشم که خداوند متعال به امت زمان ما عطا فرموده ، آنچه از دنیا برایم باقی می‌ماند حق است که در اختیار همسرم قرار گیرد .
از همه آنهایى که از من بدى دیده‌اند مى‌خواهم که مرا به بزرگى خودشان ببخشند،و بالاخره از مردان مخلص خودم به ویژه حاج آقا امیر رنجبر نیکدل ،استدعا دارم در غیاب من به امور حساب و کتاب من برسند و با برادران دیگر ،چون جناب سرهنگ حاج آقا آذریون و تیمسار حاج آقا آراسته در این باب تشریک مساعى نمایند.
خداوندا! ولى امرت حضرت آیت الله خامنه‌اى را تا ظهور حضرت مهدى (عج) زنده ،پاینده و موفق بدار، آمین یا رب العالمین ،من الله التوفیق .
على صیاد شیرازى -19 دى ماه 1371 - 15 رجب 1413
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 07:36 ب.ظ
Hi there, There's no doubt that your website could possibly be having browser compatibility problems.
When I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it's got some overlapping issues.
I simply wanted to provide you with a quick heads up!

Apart from that, wonderful website!
دوشنبه 23 مرداد 1396 04:33 ب.ظ
Saved as a favorite, I really like your site!
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:49 ب.ظ
It's genuinely very complicated in this busy life to listen news on TV,
thus I only use world wide web for that purpose, and get the
most up-to-date information.
شنبه 30 اردیبهشت 1396 06:31 ق.ظ
Hi there I am so thrilled I found your webpage, I really
found you by error, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless
I am here now and would just like to say thank you
for a remarkable post and a all round interesting blog (I also
love the theme/design), I don't have time to browse it all at the moment but I
have book-marked it and also added in your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read a great deal more,
Please do keep up the fantastic job.
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 02:18 ب.ظ
Hello, Neat post. There is an issue along with your web site in web explorer,
would test this? IE nonetheless is the marketplace chief and a large portion of people will leave out your excellent writing due to this
problem.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 12:37 ق.ظ
Nice blog right here! Additionally your website a lot
up fast! What web host are you using? Can I am getting your
affiliate hyperlink for your host? I desire my website loaded
up as fast as yours lol
پنجشنبه 22 بهمن 1394 01:48 ق.ظ
سلام

درآمد ثابت ماهیانه داشته باشید

کسب درآمد ماهانه بالای 1 میلیون تومان

100 درصد تضمینی


لینک آموزش برای آقایان:

http://bit.do/poolsaz

لینک آموزش برای خانم ها:

http://bit.do/poolsaz2

درصورت داشتن هرگونه سوال با ایمیل زیر در تماس باشید :
toopfile.ir@gmail.com
یکشنبه 8 شهریور 1394 04:41 ب.ظ
سلام
لطفا این متنو تا اخر بخونین
از وبلاگتون دیدن کردم مطالب خوبی توشه
ما یه شبکه اجتماعی داریم به نام فیس پلاک میخوایم توش فعالیت مفید کنیم و با بقیه شبکه ها متفاوت باشیم
ازتون دعوت میکنیم که مارو توی این راهمون همراهی کنین و توی سایتمون عضو و فعال باشید
منتظر حضورتون هستیم
www.facepelak.ir
با تشکر
شبکه اجتماعی فیس پلاک
چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 03:19 ق.ظ
سلام. خوبی؟ میخوای به زبان انگلیسی مسلط بشی؟ خیلی راحته. بیا خودت ببین
http://s4you.ir/1/9QXiu
شنبه 2 اسفند 1393 10:58 ب.ظ
افزایش بازدید سایت و وبلاگ - واقعی + تضمینی

www.iAlexa.ir

افزایش بازدید سایت شما

افزایش بازدید وبلاگ شما

افزایش بازدید فروشگاه شما

افزایش بازدید چت روم شما

افزایش رنک الکسا سایت شما

افزایش رنک گوگل سایت شما

افزایش رنک یاهو سایت شما

افزایش بک لینک سایت شما ارزان

افزایش بازدید پیج و صفحه اینستاگرام شما

افزایش بازدید گروه وایبر شما

افزایش بازدید پیج و صفحه فیسبوک شما

افزایش لایک فیسبوک

افزایش لایک اینستاگرام ارزان

افزایش فالوور اینستاگرام

افزایش بازدید یوتوب یوتیوب

ارسال آگهی انبوه به سایت های آگهی

ارسال ایمیل انبوه به کل جیمیل های ایرانی

ارسال نظر و دیدگاه انبوه به وبلاگ های بروز شده

افزایش رنک گوگل و رساندن سایت شما به صفحه 1 گوگل

بهبود رنک الکسای سایت شما به زیر 1000 ایران

افزایش تعداد دانلود آهنگ شما سوند کلود

افزایش پخش آهنگ شما در رادیو جوان

افزایش محبوبیت پست شما در تمامی سرویس ها

مشاوره رایگان : 09194418896 Sms

همه و همه در سایت آی الکسا دات آی آر

www.iAlexa.ir
شنبه 2 اسفند 1393 10:57 ب.ظ
افزایش بازدید سایت و وبلاگ - واقعی + تضمینی

www.iAlexa.ir

افزایش بازدید سایت شما

افزایش بازدید وبلاگ شما

افزایش بازدید فروشگاه شما

افزایش بازدید چت روم شما

افزایش رنک الکسا سایت شما

افزایش رنک گوگل سایت شما

افزایش رنک یاهو سایت شما

افزایش بک لینک سایت شما ارزان

افزایش بازدید پیج و صفحه اینستاگرام شما

افزایش بازدید گروه وایبر شما

افزایش بازدید پیج و صفحه فیسبوک شما

افزایش لایک فیسبوک

افزایش لایک اینستاگرام ارزان

افزایش فالوور اینستاگرام

افزایش بازدید یوتوب یوتیوب

ارسال آگهی انبوه به سایت های آگهی

ارسال ایمیل انبوه به کل جیمیل های ایرانی

ارسال نظر و دیدگاه انبوه به وبلاگ های بروز شده

افزایش رنک گوگل و رساندن سایت شما به صفحه 1 گوگل

بهبود رنک الکسای سایت شما به زیر 1000 ایران

افزایش تعداد دانلود آهنگ شما سوند کلود

افزایش پخش آهنگ شما در رادیو جوان

افزایش محبوبیت پست شما در تمامی سرویس ها

مشاوره رایگان : 09194418896 Sms

همه و همه در سایت آی الکسا دات آی آر

www.iAlexa.ir
دوشنبه 20 بهمن 1393 07:16 ب.ظ
سایت جالب و عالی دارید
موفق باشی
جمعه 10 بهمن 1393 12:30 ق.ظ
جالب بود
ممنون
چهارشنبه 8 بهمن 1393 04:21 ب.ظ
سلام . وبمستر گرامی سومین سایت کسب درامد ما را اندازی شد . شمارش عالی و نمایش پاپ اپ های باز شده و پرداخت منصفانه .به گروه سایتهای الکسا رنکینگ بپیوندید.ادرس زیر :
www.sitepopup.ir
چهارشنبه 8 بهمن 1393 04:20 ب.ظ
سلام . وبمستر گرامی سومین سایت کسب درامد ما را اندازی شد . شمارش عالی و نمایش پاپ اپ های باز شده و پرداخت منصفانه .به گروه سایتهای الکسا رنکینگ بپیوندید.ادرس زیر :
www.sitepopup.ir
چهارشنبه 30 مهر 1393 10:20 ب.ظ
سلام – با ثبت لینک خود در دایرکتوری وبلاگ نویسان ایرانی افزایش بازدید و رتبه داشته باشید تمام وبلاگ نویس های ایرانی لینک خود را در این دایرکتوری ثبت کرده اند - ثبت لینک در این دایرکتوری فعلا رایگان است آدرس دایرکتوری : www.zlinks.ir
دوشنبه 7 مهر 1393 02:45 ب.ظ
با سلام ...با ثبت رایگان لینک خود در دایرکتوری بزرگ و قدرتمند 6link.ir سبب افزایش بازدید و محبوبیت خود در گوگل شوید برای ثبت لینک خود کلیک کنید : www.6link.ir
سه شنبه 25 شهریور 1393 03:45 ق.ظ
سلام آیا میدانید آسان ترین راه افزایش بازدید تبادل لینک با سایت های معتبر می باشد . پس با ما تبادل لینک رایگان انجام بده و بازدید وبلاگت رو خیلی راحت بالا ببر
مناسب برای وبلاگ نویسان تازه کار و حرفه ای
www.zlinks.ir
فقط برای افزایش بازدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب